Home > Uncategorized > Punkt widzenia zależy od punktu gwałcenia

Punkt widzenia zależy od punktu gwałcenia

W czwartek w programie Newsnight BBC nadało reportaż o gwałtach w Kongu (można go obejrzeć tu: http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/newsnight/9232689.stm). W sumie nic nowego, już od dawna wiadomo, że Północne Kivu jest światową stolicą gwałtów, w materiale BBC podają, że codziennie ofiarą takiej przemocy pada średnio 25 osób. Jednak mniej więcej w trzeciej minucie filmu zaczyna się krótki, ale bardzo interesujący fragment: o swoim traumatycznym przeżyciu opowiada bowiem mężczyzna.

O tym, że w Kongu gwałci się coraz więcej mężczyzn po raz pierwszy czytałem rok temu w reportażu New York Times’a. (http://www.nytimes.com/2009/08/05/world/africa/05congo.html) Dziennikarz cytuje tam pracownika medycznego, który mówi, że takich przypadków jest coraz więcej, ale trudno dokładnie powiedzieć ile, bo nikt się do tego nie przyzna, ani nie zgłosi po pomoc, chyba że jest w naprawdę fatalnym stanie. Dzieje się tak, bo w całej Afryce Subsaharyjskiej uprzedzenia wobec homoseksualizmu są tak ogromne, że nawet bezbronne ofiary gwałtów są uznawane za “zbrukane” i często stają się wyrzutkami w oczach najbliższych (mężczyzna w programie Newsnight opowiada, że wstydzi się go własna żona).
Znalazłem wtedy (po lekturze NYT) wypowiedź Mutumby Janviera, prawnika, który jako pierwszy zaczął nagłaśniać co się dzieje. I mówi on, że męskie ofiary to Pigmeje. To kazało mi wówczas myśleć, że chodzi o głownie o prześladowania rasowe: Pigmeje spotykają się ze strzasznym rasizmem, a często po prostu przemocą ze strony sąsiadów (polecam poszukać materiałów na własną rękę). Jednak w Newsnight podają, że do dziś w Kivu zgwałcono aż 24 proc. wszystkich mężczyzn (chociaż nie mówią skąd te dane). Jeżeli to prawda, to niemożliwe, żeby byli to tylko Pigmeje: po prostu nie ma ich tam aż tylu.

Fot.  Jehad Nga dla The New York Times

No i tu zaczynają mi się nasuwać pytania. A konkretnie pytania o to, jak gwałciciele traktują siebie samych. To znaczy, gwałt na mężczyźnie jest oczywiście najwyższą formą poniżenia w Kongu i nie tylko. Zgwałcony mężczyzna jest “zbrukany”, “splamiony” czy co tam jeszcze i spada na niego wielki wstyd. Ale co w takim razie z samymi gwałcicielami? Czy oni dokonując takiego gwałtu nie powinni się czasem automatycznie zaliczać do tej samej kategorii co zgwałcony? Logicznie tak, ale pewnie ci, którzy to robią, mają taki sam pokręcony sposób myślenia, jak wielu długoletnich więźniów na całym świecie: ktoś cię gwałci, to “pedalstwo”, ty kogoś gwałcisz – nie ma o czym mówić.
Chciałbym kiedyś przeczytać badania jakiś psychologów w tym temacie.

No. Ale polskiego czytelnika to nie interesuje.

Advertisements
 1. 30/11/2010 at 11:50

  Odniosę się do ostatniego akapitu. To ciekawy temat, ale występujący nie tylko tam, również w polsce, w więzieniach i świadku przestępczym. Formą kary na mężczyźnie jest gwałt. Gwałcący nie staje się ‘cwelem’ zgwałcony już tak. Chociaż mając okazję obserwować i rozmawiać z jednym takim, który był ‘na górze’ stwierdzam, że krzywda i tak mu się stała, na psychikę siadło mocno. Niemniej, etykietki mu nie przyklejono.

 2. 30/11/2010 at 16:56

  Nie no, jasne, wiem że w więzieniach jest podobnie. Ale sytuacja różni się jednym – moim zdaniem bardzo ważnym – szczegółem: w więzieniach są zamknięci, a w Kongu chodzą gdzie chcą. I tak, wydaje mi się, więzień w ekstremalnych warunkach tworzy sobie ekstremalne teorie w głowie, żeby móc pastwić się nad innymi, jednocześnie nie pastwiąc się nad sobą samym. I takiej schizofrenii sprzyja zamknięcie.

  Natomiast w sytuacji, gdy jesteś panem sytuacji, w zasadzie niczym nieograniczonym, nie do końca widzę pole do takich manewrów umysłowych.

  Mam nadzieję, że wyrażam się wystarczająco jasno.

 3. 30/11/2010 at 17:36

  Nie tylko w więzieniach taka sytuacja występuje, wśród byłych gości zakładów odnowy obywatelskiej również.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: