Home > Uncategorized > Kim chciałbym być, gdy dorosnę

Kim chciałbym być, gdy dorosnę

Chciałbym być Rene Silvą. Choć to trudne, bo Rene ma 17 lat, a ja nawet nie pamiętam, kiedy tyle miałem. Rene to także najciekawsza postać zeszłotygodniowej wojny na ulicach Rio.

O samych starciach nie ma co pisać, kto nie widział w telewizji, ten niech sobie puści “Elitarnych” i będzie miał z grubsza to samo. Albo po prostu niech sobie wyobrazi kokainę, dużo, dużo nieotynkowanych cegieł, wojsko, coś bardzo tłustego z rożna, płonące autobusy i mnóstwo strzelaniny. A w samym jej środku 17-letniego Rene z paroma kolegami i komputerem w domu babci.

Rene Silva Rene Silva pokazuje Piotrowi Kraśce czym się zajmuje dziennikarz (Fot. O Globo)

Bo Rene mieszka w samym środku Morro de Adeus (jednego ze wzgórz Complexo do Alemao, gdzie trwały walki) i jest dziennikarzem. W wieku 11 (!) lat założył gazetę “Voz da Comunidade”, w której zaczął pisać o swojej dzielnicy. Sąsiedzi szybko podchwycili temat, u chłopaka reklamy zamówili właściciele miejscowych barów i sklepów i w ciągu kilku lat nakład skoczył do 5 tys. egzemplarzy.
Redaktor naczelny sukces zawdzięcza nie tylko szczęściu, ale chyba przede wszystkim swojemu niesamowitemu nosowi. Jak tylko pierwsze kule śmignęły koło jego domu, wiedział że nadszedł czas na Twittera. Okazuje się bowiem, że co czwarty internauta w Brazylii korzysta z tego serwisu: to najwyższy odsetek na świecie.
No więc Rene usiadł do klawiatury, a na miasto wysłał kolegów (najmłodszy ma 10 lat) z komórkami, którzy przysyłali mu SMSy. “Na ulicy takiej a takiej strzelają”. “Policja atakuje od takiej a takiej strony”. “Jakaś kobieta  krzyczy, żeby do niej nie strzelać”. “Mieszkańcy dzielnicy są bici w takim a takim miejscu” itp. A Silva nie tylko wszystkie wiadomości wrzucał do sieci, ale i sam z dachu filmował zajścia  telefonem. Największe media w kraju miały ogromne utrudnienia w poruszaniu się po faveli podczas walk, więc wiele cytowało jego relacje, w tamtym momencie jedyne źródło informacji o tym, co dzieje się w Complexo de Alemao.

Nie trzeba chyba dodawać, że w ciągu kilku dni chłopak stał się lokalnym celebrytą? Moim zdaniem absolutnie zasłużenie. Jestem ogólnie sceptycznie nastawiony do tzw. dziennikarstwa obywatelskiego. Na ogół jest złej jakości i dość jednostronne. Potrzeba wprawnego redaktora, który potrafi z takich rzeczy wydobyć co najważniejsze, a przede wszystkim uświadomić polskiemu czytelnikowi, że nie jest tym zainteresowany. ALE! Właśnie w takich gorących sytuacjach, w momencie konfliktu, kiedy profesjonalni dziennikarze nie mogą swobodnie relacjonować wydarzeń bez powożnego narażenia życia, działania takich jak Rene Silva są niezastąpione. Stają się prawdziwym świadectwem z samego środka akcji. I chwała im za to.

15 grudnia w warszawskim hotelu Hilton zostaną ogłoszone wyniki Grand Press 2010, które pewnie znowu wygra Tomasz Lis, Kamil Durczok albo jakiś inny facet gadający z politykami (trudno mi oceniać, nie mam telewizora). Nie wiem, czy mają taki konkurs w Brazylii, ale jeżeli tak, to w tym roku nagroda powinna powędrować do Rene Silvy i kolegów.

No. Ale polskiego czytelnika to nie interesuje.

Konto chłopaków na Twitterze


Wywiad (po portugalsku) z Rene sprzed roku, gdzie opowiada o swojej gazecie

Advertisements
 1. 30/11/2010 at 20:43

  kolejny dobry wpis, miło się czyta, coś wnosi do całego tego bajzlu który człowiek ma w głowie po całym dniu odbioru informacji.

  czekam na kolejne 🙂

 2. NANTONAKU
  01/12/2010 at 11:15

  najlepszy komentarz do foto.

 3. 01/12/2010 at 19:30

  Będą raczej po dwa wpisy tygodniowo, bo więcej nie dam rady. Ale jak wyjdzie, to sie zobaczy.

 4. 01/12/2010 at 20:07

  dzialzagraniczny :
  Będą raczej po dwa wpisy tygodniowo, bo więcej nie dam rady. Ale jak wyjdzie, to sie zobaczy.

  W sam raz, nie będzie przesytu 🙂

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: