Home > Uncategorized > Po Piąte: nie zabijaj

Po Piąte: nie zabijaj

Dopiero co był długi post o wzrastającym znaczeniu kobiet w meksykańskich kartelach narkotykowych i tak szybkie wracanie do tematu jest monotonne, ale akurat historia, która skończyła się w piątek jest zbyt ciekawa, żeby jej nie opowiedzieć. Zabity przez policję Nazario Moreno Gonzalez był szefem jednego z najpotężniejszych gangów w kraju. Koledzy pieszczotliwie nazywali go “Największym Świrem”, bo Gonzales oprócz bycia przestępcą miał też ambicje zostania apostołem. A różaniec mylił mu się z karabinem.

Nazario urodził się i wychował w stanie Michoacán, gdzie po latach miała powstać jego ekipa, znana jako La Familia. “Rodzina” początkowo była bandą wieśniaków dorabiających sobie uprawą marihuany, a później szmuglujących ją do Stanów. Ale kiedy na ich terenie zaczęli się panoszyć przestępcy z innych części kraju, rolnicy szybko skrzyknęli się w milicje samoobrony i stąd do zorganizowanego kartelu był już tylko krok. Przez lata wykonywali brudną robotę dla pozostałych organizacji, aż w końcu w 2006 r. postanowili się usamodzielnić, co oznajmili światu na dyskotece w Uruapan: między jednym szlagierem a drugim podrzucili na parkiet kilka uciętych głów. Na jednej z nich była wiadomość “Pozdrowienia od Rodziny”.

BrujeriaCo ci Meksykanie mają z tymi głowami? Druga świeca od lewej. Okładka albumu “Brujerizmo” zespołu Brujeria. Jak komuś mało, Dział Zagraniczny poleca okładkę ich debiutanckiego albumu (zresztą świetnego): “Matando Güeros”

Dekapitacja stała się znakiem rozpoznawczym Familii. Stara furgonetka, pobocze drogi, schody przed kościołem – do każdego czerepu gangsterzy lubili dołączać listy, które były mocnym dowodem, że oprócz obłędu mają też problem z grafomanią. Czasem, z braku dorodnej głowy pod ręką, po prostu wywieszali na autostradach ogromne banery ze swoimi hasłami, albo cisnęli jakimś granatem w tłum świętujący rocznicę niepodległości. Ale to, na jaką cierpią schizofrenię, miało się dopiero okazać.

Wyłapywani gangsterzy więcej niż o narkotykach, mówili bowiem o religii i swojej boskiej misji. Szybko okazało się, że Świr Gonzales spisał obowiązujące w gangu zasady. I swoje dzieło skromnie nazwał Biblią. Cytaty? Proszę bardzo:

“Trata de hacer un bien del don que Dios te dio, usa los poderes de la mente y vive como Dios manda, con humildad” (“Próbuj zrobić dobry użytek z tego, co dał Ci Bóg, używaj sił umysłu i żyj jak Bóg przykazał, z pokorą”).

I jeszcze: “Al andar buscando la perfección y la sabiduría me di cuenta de que la perfección no existe ni la sabiduría total, creo que hay algo que se asemeja y se llama humildad, honradez, amor, generosidad, paciencia, aceptación, justicia verdadera” (“Poszukując doskonałości i wiedzy, zdałem sobie sprawę, że nie istnieją doskonałość i wiedza absolutna, wierzę, że jest coś, co je przypomina i nazywa się pokora, uczciwość, miłość, dobroć, cierpliwość, akceptacja, prawdziwa sprawiedliwość”).

SwirZ terminarza: “Poniedziałek: szmugiel metaamfetaminy. Wtorek: napisać psalm. Środa: obciąć głowę Manolo” (Fot. CNN)

Nieźle, może papież na Anioł Pański zacytuje. Jak się jeszcze okazuje, członków gangu obowiązują surowe zakazy. Nie pij alkoholu. Nie bierz narkotyków. Nie jeździj samochodem z nadmierną prędkością. Nie okradaj kobiet. Aha, no i jak obcinasz komuś głowę, to zostaw kartkę.

Zakazy do domena Starego Testamentu, a w Michoacán sequelu się nie doczekamy, bo w środę policja i wojsko po cynku informatora ruszyły aresztować Gonzaleza. Walki trwały dwa dni (płonące autobusy! Czemu na całym świecie podczas zamieszek najpierw podpala się autobus?) i w piątek Świra zastrzelono. Carlosie Fuentes, zostałeś sam.

Dobra passa Familii się jednak raczej nie skończy. Ci ludzie naprawdę cierpią na schozofrenię i w przerwach między ciskaniem granatów w przypadkowy tłum budują szkoły, wypłacają zasiłki bezrobotnym, a pospolitych złodziejaszków biją bez litości i każą paradować nago po mieście z pokutnymi plakatami. Wśród zwykłych mieszkańców stanu, szczególnie na wsi, są bardzo popularni. Poza tym, szacuje się, że ok. 85 proc. legalnych biznesów w Michoacán odprowadza część zysków do kasy kartelu, więc na brak środków też przez jakiś czas nie będą narzekać.
Po śmierci Świra, we władzach Familii pozostają Małpa, Wujek i Profesor, który zanim zabrał się za metaamfetaminę, zajmował się nauczaniem początkowym w podstawówkach. Dział Zagraniczy czeka na Mały Katechizm La Familia.

No. Ale polskiego czytelnika to nie interesuje.

PS Również w zeszłym tygodniu okazało się, że Servando Gomez Martinez, czyli właśnie Profesor, wciąż oficjalnie jest nauczycielem w podstawówce w Arteaga i mimo, że od dawna już się tam nie pojawia, to aż do marca tego roku pobierał pensję. Brawo, budżetówko.

PS2 Od wczoraj można już wchodzić na bloga przez skrócony adres: http://dzialzagraniczny.pl/.

PS3 Również od wczoraj działa fejsbukowy fanpejdz, jeżeli ktoś woli taką formę od RSSów. Zapraszam.

Advertisements
 1. 15/12/2010 at 02:13

  ps 34. właśnie, może w przyszłości razem coś skręcimy w temacie skrzyżowania działu zagranicznego i muzycznego?

  ps 56. ale polskiej czytelnika interesuje, że nie ma czegoś takiego jak ‘jeździj’!, weno, nie rób w pudernicę.

 2. 15/12/2010 at 16:35

  PS68 Możemy to ugadać. Maila masz.

  PS102 “Jeździj” brzmi bardziej zagranicznie. Pasuje do Działu Zagranicznego.

 3. 17/12/2010 at 14:23

  ps. 1000500100900 – no, po przeczytaniu kolejnego wpisu mogę powiedzieć, że idziesz tą drogą!
  ps. 666 – właśnie, że brzmi po polsku, jeźdź to jest okoń w gardle polaka.

 4. 18/12/2010 at 17:37

  PS77 Poszłem, wyszłem. Jak na Mongoła w drugim pokoleniu, to niezły z Ciebie purysta językowy.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: