Home > Uncategorized > Homo Latino

Homo Latino

W najnowszym numerze tygodnika “Wprost” (21-27 lutegp 2011) jest mój tekst o sytuacji homoseksualistów w Ameryce Łacińskiej.
W skrócie chodzi o to, że najbardziej katolicki kontynent świata przez ostatnie kilka lat zrobił jakiś niesamowity skok kulturowy i jest teraz bardziej przyjazny gejom i lesbijkom niż klub Toro w Warszawie. Związki partnerskie, małżeństwa, adopcja dzieci: junejmyt, od Baja California po Patagonię to wszystko jest już faktem, a gdzie nie jest, to zaraz będzie.
Powodów, dla których latynoskie republiki liberalizują się na wyścigi, jest oczywiście mnóstwo i są bardzo zróżnicowane, ale w tekście skupiam się na tym, jak świetną pijarową robotę odwaliły środowiska LGBT, promując swoje wartości tam, gdzie patrzy cały kontynent: w telenowelach.

Zainteresowanym polecam zajrzeć do najnowszego “Wprost”, moim zdaniem warto.

BotinerasSporo się zmieniło od “Niewolnicy Isaury”

Tymczasem Dział Zagraniczny chciałby lekko rozwinąć wątek i pokazać, że latynoska publiczność mogła się przez ostatnie lata oswajać z homoseksualizmem nie tylko w ultrapopularnych operach mydlanych, ale też i na innych polach popkultury. Nie będziemy tu pisać pracy magisterskiej, po prostu przelećmy bardzo szybko przez trzy z nich.

Film.
Kino latynoskie od dawna udowadnia, że potrafi się mierzyć z trudnymi tematami i na ogół wyjść z tego starcia zwycięsko (ba! potrafią machnąć nawet film sensacyjny, który ogląda się jak dramat psychologiczny: patrz obie części “Elitarnych”). W produkcjach z najwyższej półki nie mogło więc zabraknąć wątków gejowskich. Dwa przykłady takich właśnie filmów:

Kubański “Fresa y chocolate” (w 1994 r. nominowany do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny, nie zdobył, zgarnął za to Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i hiszpańską Goyę):

Oraz brazylijski “Madame Sata” z 2002 r.:

Telewizja.
Tym Latynosom, którzy nie chodzą do kina, tematy LGBT też nie są obce. Pod warunkiem, że śledzą mały ekran.
Od Meksyku po Chile, stacje telewizyjne nadają w porach obiadowych długie (naprawdę: długie, dłuuugie!) programy plotkarskie, prowadzone na ogół przez kilkuosobową grupę przekrzykujących się osób, z których jedna zawsze jest gejem. Miliony telewidzów mogą się codzienie przekonać, że z homoseksualistą można normalnie porozmawiać i prawie na pewno nie ugryzie.
Inna rozrywka bardzo złej jakości, która sprzyja tolerancji? Proszę bardzo: reality shows. Jeżeli ktoś z czytelników zastanawia się teraz, czy ktoś jeszcze ogląda “Big Brothera”, to tak: w Ameryce Łacińskiej to wciąż coś. A od homoseksualizmu aż w nim kipi, spójrzmy tylko na najnowszą edycję w Argentynie. Jedna dziewczyna to lesbijka, jej kolega z programu trzy lata temu zdobył tytuł “Mr. Gay Cordoba”, a jeszcze inny chłopak urodził się jako dziewczyna. O czym mówi tu:

Muzyka.
Ameryka Łacińska to kontynent, który pulsuje rytmem. A ci, którzy do niego śpiewają, coraz częściej ujawniają się jako homoseksualiści. Już nawet mniejsza z tymi, którzy są znani tylko na swoim podwórku (jak Lisa Marrero w Portoryko, czy Rita Indiana na Dominikanie), ale o swojej orientacji mówią już otwarcie prawdziwe megagwiazdy. Ricky Martin. Angelo Garcia (który zaczynał karierę razem z Martinem w boysbandzie Menudo). Czy wreszcie Christian Chavez, wokalista szaleńczo popularnego zespołu RBD, który powstał na bazie jednej z najpopularniejszych telenowel na świecie: “Rebelde” (nadawanej też w Polsce).
Ale chyba zdecydowanie najciekawszy wątek w muzyce, to zespoły i wokaliści, którzy są stuprocentowo hetero, ale ich czas już dawno minął, więc teraz nagrywają dla publiczności homo, która okazuje się być ich najwierniejszą bazą. Weźmy na przykład zespół Pimpinela, nagrywający tak straszny pop, że Dział Zagraniczny płacze za każdym razem, gdy to słyszy (czyli, na szczęście, rzadko). Pimpinela byli w latach 80. prawdziwymi gwiazdami, ale teraz na próźno szukać ich w mainstreamie. Mają się za to świetnie na scenie gejowskiej, a remix ich piosenki “Tengo derecho a ser feliz” (“Mam prawo do bycia szczęśliwym”) to jeden z największych hitów w gay-friendly klubach Buenos Aires.
Absolutnym mistrzem jest Gualberto Castro. Meksykański kowboj był niekwestionowanym królem list przebojów w 1973 r. Teraz, na emeryturze, mieszka sobie w Las Vegas. Plany na przyszłość? 24 lutego (tak, pojutrze) odsłania własną tabliczkę na Alei Gwiazd, a miesiąc później wydaje nową płytę, na której wszystkie 12 piosenek będzie o gejach, którzy – jak się okazuje – są jego najbardziej hardcorową fanowską bazą. Dział Zagraniczny nie wie, czy nowy album będzie miał jakieś promocyjne teledyski, ale modli się o to, znając wcześniejsze dokonania pana Castro:

No. Ale polskiego czytelnika to nie interesuje.

PS Na sam koniec lekki bonus. We “Wprost” piszę między innymi o telenoweli “Botineras”, gdzie jest wątek gejowskiej miłości dwóch piłkarzy. Słowa tego nie oddadzą, trzeba to zobaczyć, więc poniżej fragment. Czy ktoś to sobie wyobraża w “Na dobre i na złe”?

Advertisements
 1. OoO
  22/02/2011 at 11:47

  Bardzo ciekawy artykuł. Będę musiał jakoś zajrzeć do “Wprostu” bo temat interesujący, ale przyznaje, że na sceny miłosne z dwoma gejami jestem za słaby 🙂

 2. 22/02/2011 at 19:20

  Kwestia przyzwyczajenia, ja jestem hetero, a mnie nie razi. 🙂

 3. marcinescu
  24/02/2011 at 14:27

  “Gejostwo” nie tylko tam dobrze się sprzedaje. W najjaśniejszej też prawie na każdym kroku to serwują.

 4. 25/02/2011 at 08:29

  To chyba mieszkamy w innych krajach, bo jakoś nie zauważyłem.

 5. marcinescu
  25/02/2011 at 17:46

  No widzisz widocznie pkt. widzenia zależy od pkt. siedzenia – ja z pod mojej remizy to zauważyłem.

 6. 05/03/2014 at 10:48

  Where can I find a free MIDI notation program?

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: